I C 260/23 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z 2023-05-24

POSTANOWIENIE

9 maja 2023 r.

Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w P. Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: Asesor sądowy Michał Przybył

po rozpoznaniu 9 maja 2023 r. w P.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości przy ul. (...)/ (...) w P.

przeciwko M. K.

o zapłatę

postanawia:

odrzucić sprzeciw pozwanego z 27.02.2023 r. wobec nieuzupełnienia braków w terminie

Asesor sądowy Michał Przybył

UZASADNIENIE

Postanowienia z 9.05.2023 r.

Pozwem z 3.12.2022 r. powód domagał się zasądzenia od pozwanego M. K. kwoty 14643,63 zł wraz z odsetkami oraz kosztami procesu.

Referendarz sądowy wydał nakaz zapłaty 31.01.2022 r. Pełnomocnik pocztowy pozwanego odebrał przesyłkę 14.02.2023 r. (k. 77)

Pozwany w terminie złożył sprzeciw od nakazu zapłaty. Pismo to zostało złożone przez pełnomocnika pozwanego – ojca pozwanego. Do sprzeciwu dołączono kserokopię wypisu aktu notarialnego zawierającego pełnomocnictwo.

Zarządzeniem z 22.03.2023 r. wezwano pozwanego do przedłożenia oryginału lub prawidłowo poświadczonego pełnomocnictwa do reprezentowania pozwanego w terminie tygodniowym pod rygorem odrzucenia sprzeciwu. Wezwanie doręczono 31.03.2023 r. W terminie nie uzupełniono braku.

OCENA PRAWNA:

Zgodnie z art. 480 3 § 3 k.p.c. sąd odrzuca środek zaskarżenia dotknięty brakami, których nie usunięto pomimo wezwania. Uzupełnienia braków dokonuje się na podstawie art. 130 k.p.c., albowiem nie budzi wątpliwości, że sprzeciw od nakazu zapłaty stanowi pismo procesowe. Pozwany został zobowiązany do uzupełnienia braku pełnomocnictwa w terminie tygodniowym pod rygorem właśnie odrzucenia sprzeciwu. Uzupełnienie tego braku może polegać zarówno na złożeniu oryginału wypisu aktu notarialnego jak i na przedłożeniu poświadczonego za zgodność wypisu. Zgodnie z art. 89 k.p.c. Pełnomocnik jest obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa wraz z odpisem dla strony przeciwnej.

Dokument pełnomocnictwa jest niezbędnym dowodem potwierdzającym istnienie umocowania pełnomocnika do działania w imieniu strony. Dowód ten nie podlega zastąpieniu żadnym innym środkiem dowodowym, gdyż wobec sądu i strony przeciwnej za pełnomocnika działającego z właściwym umocowaniem może uchodzić tylko osoba, która wykazała swe umocowanie odpowiednim dokumentem pełnomocnictwa.

Brak umocowania do dokonania czynności stanowi brak formalny sprzeciwu i podlegał uzupełnieniu. Konsekwencją nieuzupełnienia tego braku jest odrzucenie sprzeciwu.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji postanowienia z 9.05.2023 r.

Asesor sądowy Michał Przybył

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Magdalena Szymoniak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu
Osoba, która wytworzyła informację:  Asesor sądowy Michał Przybył
Data wytworzenia informacji: